Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Anne adaylarının en çok anneliğini anladığı anlardan biri ise bebeğinin karnında hareket etmesidir. Bebek anne karnında hareket ettikçe anne mutlu olacak ve bebeğinin sağlığından, yaşadığından daha da emin olacaktır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin hareketini hissedemezsiniz. Bu neden ile ultrasonda bebek ne zaman görülür başlıklı makalemizi okuyarak bebeğinizi ne zaman görebileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bebek büyüdükçe hareketleri de hissedilmeye başlayacaktır. Bebeğin hareketsiz olması her açıdan kötü durumlar arz edebilmektedir. Bu ve buna benzer durumlarda hemen doktorunuzdan bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Anne karnında bebek her zaman hareket etmektedir, fakat bebeğin küçüklüğü sebebi ile bu hareketleri hissetmeme olasılığı yüksektir. Bu nedenler bebekler anne karnında 7.haftadan itibaren harekete başlar. Bunu ultrason üzerinden gözlemlemek mümkündür. Anne karnında bebeğin kan dolaşımı 7.hafta itibari ile başlar. Fakat ilerleyen haftalarda anne adayı bebeğin hareketlerini hissedebilir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Her gebelikte, bebek gelişimi esnasında, anne adayı bebeğinin hareketlerini farklı bir şekilde yorumlayabilir. Bebekler genellikle kanat çırpması, dirsek atma, seğirme gibi farklı şekillerde hissettirebilir kendini.

Bebek hareketlerini ise en fazla gece yarısı, sabahları kahvaltı sonrası hissettirir. Açlık durumlarında bebeği hissetme oranınız düşecektir, bir de hareket halinde pek anlamayabilirsiniz. Bu nedenle durgun hallerde bebeğinizi daha fazla hissedebilirsiniz.

Diğer Faydalı Konular