Bebekler Neden Çok Uyur?

Uzman doktorlar tarafından yeni doğan bebeklerin çok uyumalarının normal olduğun söyleniyor. Fakat yeni doğan bebeklerde genel anlamda kısa ve sık uykular olduğu gözlemlenir. Bebeğin aralıksız olarak 8 saatten fazla uyumasının da normal olmadığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Böyle durumlarda bebeğin kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda bebeklerde büyüdükçe uyku süresi kısalır. Uyku konusunda her bebeğin farklı uyku düzeni ve uyuma şekli vardır. Bazı bebekler derin uykuda olurlar fakat bazı bebekler hafif uykuları sebebiyle en küçük seste uyanabilirler.

Uzmanlar yeni doğan bebeklerde 24 saatlik günlük zaman dilimi içinde 5-18 saat uyumalarının normal olduğunu dile getiriyor. 3 aylık bebeklerde yaklaşık 15 saat, 9 aylık bebeklerde 14 saat ve 18 aylık bebeklerde 13 saat gibi uyku saatleri gözlemleniyor.

Bebeklerin gece uykusuna kesinlikle ihtiyaçları vardır. Fakat gece uykusu kadar gündüz uykusu da önemlidir. Fakat bebeklerde emmeye bağlı olarak gaz sancısı sebebiyle daha az uyuyup huzursuzluk ile uyanabilirler. Aynı zamanda hasta veya ağrılı durumlarında da normalden daha az uyurlar. Yeni doğanlar ise genel olarak gün içinde çoğunlukla uyurlar. Ara ara uyandıklarında, yaklaşık 6-8 kere, beslenme ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaçlarının dışında genel olarak uykuya gereksinim duyarlar.  Bu nedenle uzmanlar beslenme saatlerini yaklaşık 4-5 saat olarak dile getiriyor.

Bebeğin Daha Huzurlu Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerde sert bir zemin üzerinde yüz yukarı bakacak şekilde yatırılmalıdır. Anne bebeğin yanında fakat aynı yatakta olmayacak şekilde uyumalıdır. Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı 20-25 derecede tutulmalıdır. Diş çıkarma evresine gelen bebeklerde de diş kaşıma araç ve gereçleri, oyuncak ve yastık gibi yumuşak nesneler yatağının yanında bulunmalıdır. Aynı zamanda ışıklar gece kapatılmalı, gündüz ise bebeğin ışığı fark etmesi sağlanmalıdır. Böylece baştan bebeğin gündüz ve gece arasında fark öğretilmelidir. Bebeklerin bezi yatmadan önce değiştirilmelidir. Yeni doğan bebekler yüzü yukarıda olacak şekilde uyurlar. Bu nedenle uyanık oldukları zamanlarda göbeklerinin üstünde veya dik pozisyonda zaman geçirmeleri sağlanmalıdır. Aynı zamanda yeni doğan bebeklerde gece uykuları 4 saatin üzerinde olduğunda anne tarafından bebekler uyandırılıp emzirilmelidir. Aksi takdirde uzun süreli uykuları sonucunda emzirildiğinde bebeklerde kilo alma sorunları meydana gelebilir. Bebekler gece uyandıklarında emzirme süresi sonrasında uyuyana kadar yataklarında zaman geçirmelidir. Anneler konuşarak veya ninni ile rahatlatabilirler. Yeni doğan döneminden itibaren bebeğin yatağını benimsemesi ve kucağa alıştırılmaması önemlidir.

 

Diğer Faydalı Konular