Bebeklerde Reflü Olur mu, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü çoğu zaman yetişkin kişilerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Çoğu kesim tarafından küçük yaşlarda gözlemlendiği bilinmez, fakat bebek ve çocuklarda da ortaya çıkabilen bir çeşit hastalıktır. Özellikle bebeklerde reflü hastalığının oluşması mide kapakçığının tam anlamıyla görevini yerine getirmemesi ve yatarken sıvı gıdalar ile beslendirilmeleridir. Bebeklerde reflü oluşmaması için bu tür beslenmemeleri için anne-babaların dikkatli olmaları gerekir.

Bebeklerde süt emdikten veya mama gibi daha katı besinler tükettikten sonra çıkarma meydana gelebilir. Reflü oluşan bebeklerde bu durumlara sık sık rastlanır. Çok fazla kusma meydana gelen bebekler için doktor gözetimi önemlidir. Fakat bebeklerde sık sık kusma farklı hastalıkların belirtileri de olabilir. Reflü hastalığının bebeklerdeki diğer belirtileri de ses kısıklıkları yaşanması, üst solunum yollarında iltihaplanma, öksürük ve hırıltı gibi sıkıntılardır. Kusma ile birlikte bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda kesinlikle doktor kontrolü gerekir.

Bebeklerde Reflü Hastalığında Alınması Gereken Önlemler

Bebeklerde reflü oluşmaması için besin takviyelerinde bebeğin oturma pozisyonuna dikkat edilmelidir. Yemek sonrasında bebekler için en doğru pozisyon; karınları üstte olacak şekilde baş yukarıda yatırmaktır. Bazı durumlarda bebekler bu şekilde rahat edemez ve ağlarlar, böyle durumlarda da bebekler sırt üstü konumda gövdesi ve başı dik olacak şekilde derece açı oluşturacak şekilde yatırmak doğrudur. Bu gibi eğimli yatışlarda bebeklerin kaymasını önlemek için açı verici yastıklardan kullanılabilir.  Bebeklerde mama tüketimine geçildiğinde de mamaların daha koyu kıvamlı olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde reflü hastalığında beslenme şekline de çok dikkat edilmelidir. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde reflü hastalığının görülme ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle çocuk anne sütünden vazgeçene kadar sadece anne sütüyle beslenmeli. Beslenme şekli az az ve sık olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bebeklerin anne sütü dışında biberon ile beslenmesi durumunda bebek sütü çekme sırasında fazlasıyla hava yutar. Hava yutması da reflü hastalığını tetikleyen bir etkendir. Fakat anne sütü ve biberon sonrasında bebeklerin katı besinle kaşık yardımıyla tüketme aşamasına geçilince  reflünün azaldığı gözlemlenir.

Bebeklerde Reflü Hastalığının Tedavisi 

Bebeklerde sık sık kusma şikayetlerinin yanında solunumsal sıkıntılar da yaşanıyorsa bazı önlemlere dikkat ederek beslenmeleri sağlanmalıdır. Bu beslenme şekillerinin yanında hala aynı şekilde şikayetler devam ediyorsa doktora başvurarak ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi doktorun önerdiği şekilde ve söylenen dozda kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin belli bir süre devam etmesinin ardından şikayetlerde herhangi bir azalma görülmemesi sonrasında nadiren de olsa cerrahi müdahaleye başvurulur. Reflü için ameliyatlarda midenin üst bölgesi yemek borusu çevresine sarılır. Böylece operasyon sonrasında bebeklerde mide kasılması yaşandığında mide çevresine sarılan kısım da kasılır ve yemek borusu böylece kapatılır, besinlerin geriye kaçması önlenir.

Reflünün tekrarlanması durumlarında anne sütüne devam edilmesi durumunda kıvamı koyulaştırmak için anne sütünün sağılmasıyla içine koyulaştırıcı eklenebilir. Mama ve süt koyulaştırıcılar eczanelerden kolayca temin edilebilir. Fakat koyulaştırıcı madde kullanımı sağlık danışmanının veya hekimin önermesi sonucunda kullanılmalıdır.

Bebeklerde görülen reflü vakaları bazen inek sütüne karşı alerji oluşması durumudur. Bebek hala emzirmeye devam ediyorsa ve reflü belirtileri gözlemlenirse bebeğe inek sütü takviyesi yapılmamalıdır. Aynı zamanda içeriğinde inek sütü bulunan yiyecekler de verilmemelidir.

Yeni doğanlarda reflü tedavisi sonrasında herhangi bir iyileşme meydana gelmezse doktor kontrolünde antiasit kullanımı önerilebilir. Yeni doğanlarda antiasit kullanımı reflüyü iyileştirici etkiye sahiptir. Bebek hala emziriyorsa anne sütüne veya ısıtılıp soğutulan mamaya antiasit eklenebilir.

 

 

Diğer Faydalı Konular