Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Ultrasonda Bebek ne zaman görülür?

Hamilelik zamanında bir çok anne ve baba adayının oldukça merak ettiği konulardan biri olan bebeğin ultrasonda ne zaman görüneceği, anne, baba adayının en önemli unutulmaz anlarından biri olacağını göstermektedir.

Ultrasonda Bebek hangi hafta görülür?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yapılması gereken en önemli şey hamilelik sürecini iyi takip ederek hamilelik başlangıcını iyi analiz etmektir. Çünkü yaşayacağınız hamilelik boyunca tüm gelişme süreçleri, bebek gelişimi bebeğin kaç haftalık olduğuna göre belirlenmekte ve buna göre gelişim süreci hakkında bilgi verdiği bilinmektedir.

Gebelik sürecinde bebek, ultrasonda 5. yada 6.hafta arasında görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebep ile ultrason sırasında bebeğinizi görebilirsiniz. Gebelik sürecinde ultrason muayenesi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi karın üzerinden, ikincisi ise vagina içinden yapılan ultrason dur. Gebelik kesesi vagina içinden ultrason ile rahatlıkla görülebilmekte, kan testi ve idrar testi haricinde hamilelik anlaşılabilmektedir.

Gebelik sürecinde yani gebeliğin ilk döneminde bazı hormonlar daha fazla salgılanmaya başlanır. Bu hormonlardan biri ise HCG hormonudur. Bu hormon vücutta normal zamana göre hamilelik anında daha fazla salgılanarak, özellikle idrar testinde ve kan testinde bu hormon yükselmesi ile gebelik belli olur.

Hamileliğin özellikle 5.haftasından itibaren vaginal ultrason ile hamilelik kesesi görülme ihtimali oldukça yüksektir. Kanda bulunan HCG hormonu ise salgılanması üst seviyelere çıkacağı için bu şekilde de hamilelik belirtileri ortaya çıkmış olacaktır.

Bebeğin Kalp Atışları ne zaman duyulur?

Hamilelik belirtileri ortaya çıktıktan sonra ve bebeğinizi ultrason da gördükten sonra yapılması gereken kalp atışlarını duymayı beklemektir. Özellikle sağlıklı gelişen bebeklerde 6,5 haftalık iken kalp atışları hissedilebilir. Eğer bebek de gelişim bozukluğu ve buna bağlı gelişim sürecinde gerileme yaşanıyor ise kalp atışlarını hissetmek 8 haftaya kadar uzayabilmektedir. Ama vaginal ultrason ile yapılan gözlemlerde bebeğin kalp atışları ortalama 6 gün önceye kadar hissedilebilmektedir.

Diğer Faydalı Konular